Koncert k nedožitým 98. narozeninám prof. Zuzany Růžičkové
V pondělí 13. 1. 2025 od 19:30 se v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce v Praze uskuteční koncert k nedožitým 98. narozeninám prof. Zuzany Růžičkové.
Účinkovat budou laureátka ceny Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové houslistka Pavla Tesařová, violoncellista Juraj Škoda a akordeonistka Markéta Laštovičková.
Program:
Jiří Teml: Romanets
Pavla Tesařová – housle, Markéta Laštovičková – akordeon
Viktor Kalabis: Duettina pro housle a violoncello, op. 67
Johan Halvorsen: Passacaglia
Bohuslav Martinů: Duo č. 1 pro housle a violoncello, H 157
Pavla Tesařová – housle, Juraj Škoda – violoncello
Adam Skoumal: Shalik
Pavla Tesařová – housle , Markéta Laštovičková – akordeon
Předpokládaná délka koncertu: 60 minut. Koncert proběhne bez přestávky.
Koncert se koná pod záštitou ministra kultury.
Vstupné dobrovolné!
Interpreti:
Pavla Tesařová
Pavla Tesařová, absolventka Pražské konzervatoře ve třídě profesora P. Kudeláska. Získala mnoho prvních cen na tuzemských i mezinárodních soutěžích: např. Kocianova houslová soutěž, Talents for Europe, Soutěž mistra J. Muziky, Prague Junior Note, Nové evropské talenty, Mezinárodní soutěž Dr. J. Micky, Concertino Praga, Orpheus, Pro Bohemia, Pula Croatien, 2. Prize 27th Musical Competition of Societa ’Umanitaria in Milan. France Music Competition – a v New Yorku – Manhattan Music Competition. Vystupovala sólově s orchestry: Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pražský symfonický orchestr FOK, Filharmonie Zielona Gora, Jihočeská filharmonie, Pražská filharmonie PKF, Západočeský symfonický orchestr, Europera, Plzeňská filharmonie, Česká komorní filharmonie Pardubice, Orchestr Jihočeského divadla, Dvořákův komorní orchestr, Virtuosi di Praga a mnoho dalších.
Juraj Škoda
Juraj Škoda působil v Bratislavě v různých komorních tělesech a premiéroval skladby současných slovenských autorů. Vyhrál konkurz do orchestrální akademie České filharmonie, kde má možnost nabírat zkušenosti a hrát pod taktovkou světoznámých dirigentů a sólistů. V nedávné době si zahrál sólově s Bruno Walter Symphony Orchestra (mezinárodní spolupráce mezi Rakouskem, Slovenskem a Maďarskem), s Karlovarským symfonickým orchestrem a také s Komorním orchestrem Pražské konzervatoře pod taktovkou Chuheia Iwasakiho, šéfdirigenta Plzeňské filharmonie. Mezi jeho největší soutěžní úspěchy patří 1. cena a titul laureáta na soutěži Douzelage Young Musicians (Sherbourne, Velká Británie), 1. místo a cena skladatele za nejlepší interpretaci skladby na celostátní violoncellové soutěži Violoncellová jeseň v Modre a vítězství ve své kategorii na celostátní soutěži konzervatoří a hudebních gymnázií České republiky. V současné době studuje na Akademii múzických umění v Praze u prof. Mikaela Ericssona. Pod jeho vedením se připravuje na sólový debut s pražským orchestrem NeoKlasik, kde bude hrát českou premiéru skladby britského skladatele Christophera Headingtona.
Markéta Laštovičková
Markéta Laštovičková je studentkou Dánské národní akademie hudby v Odense ve třídě doc. Jytte von Rüden, kde v roce 2022 získala magisterský titul a nyní pokračuje v postgraduálním studiu. Od září 2022 je zároveň studentkou doktorandského studia na VŠMU v Bratislavě ve třídě prof. Borise Lenka. Vyučuje akordeon na ZUŠ J. V. Stamice v Havlíčkově Brodě. V průběhu studia se Markéta stala laureátkou mezinárodních soutěží po celé Evtopě (např. Mezinárodní hudební soutěže v srbském Bělehradu (2019) a Mezinárodní akordeonové soutěže v chorvatské Pule (2019). Je držitelkou Nejvyššího ocenění kraje Vysočina, ceny Talent Vysočiny a získala i Cenu města Havlíčkova Brodu za významný kulturní přínos městu. V roce 2018 vystoupila jako sólistka na Pražskím jaru (1. sólový recitál v historii tohoto festivalu, kde se akordeon objevuje v hlavní roli). Jako sólistka a komorní hráčka koncertuje po celé Evropě a v Číně. Vyučuje pravidelně na mistrovských kurzech v ČR i v zahraničí. Věnuje se i skladatelské činnosti. Vydala již čtyři sešity s instruktivními skladbami pro akordeon. Její skladby jsou žádané v mnoha zemích Evropy.