„Kalabis není ve svých dílech programní ani ve smyslu literárním či jakkoliv proklamativním, ani nepřijímá v podstatě žádný z předem daných principů skladebně strukturálních nebo esteticko-formálních. Zejména jeho poslední díla působí na posluchače dojmem neobyčejné a přesné zákonitosti, současně s bezprostředností hudební vitality a emotivnosti. Zdá se to na první pohled paradoxní, ale řekli bychom skoro, že jeho intelekt je stále korigován citem.”
Ivan Medek 

„Celým svým úsilím směřoval k neromantické směrové syntéze, jako vlastnímu hudebnímu jazyku.“
Jaroslav Šeda

“Only a small part of the capacious output of the Czech composer Viktor Kalabis – some 92 works, including five symphonies and nine concertos – ever made it onto LP and less yet made the transition to CD. But with the recent appearance of Kalabis’s seven string quartets on the Praga Digital label and now a three-CD set of orchestral and instrumental works on MSR Classics, we seem to have gone from famine to feast.”
Martin Anderson


Album s fotografiemi Viktora Kalabise


Hudba Viktora Kalabise

Viktor Kalabis byl jednou z nejvýznamnějších osobností české hudby druhé poloviny 20. století. Za svůj život složil více jak 90 skladeb, mezi něž patří i pět symfonií, sedm smyčcových kvartetů, vokální skladby, balet a množství komorních kompozic. Jeho tvorbu charakterizuje dokonalý smysl pro vnitřní logiku a řád díla, umění proporcí, ekonomika výrazových prostředků a instrumentační mistrovství. Díla mají ojedinělou zvukovost vyrůstající ze silné skladatelovy invence. Přesvědčivost hudebního sdělení, bohaté citové zázemí i osobní muzikantská praxe, zahrnující několikerá dirigentská vystoupení, vtiskují jeho tvorbě závažnost upřímně prožitého uměleckého a lidského poselství.

Mnohé jeho skladby byly komponovány přímo na objednávku interpretů, např. Koncert pro orchestr (Česká filharmonie), 4. symfonie (Staatskapelle Dresden), Canticum canticorum (Gächinger Kantorei), 2. houslový koncert (Josef Suk). Klavírní koncert č. 1 a cembalový koncert napsal pro svou manželku Zuzanu Růžičkovou. Řada skladeb vznikla na objednávku mezinárodních soutěží, např. Pražského jara (Vábnička pro flétnu, Rondo drammatico pro violoncello), Mezinárodní soutěž Carl Czerny (Allegro impetuoso), Mezinárodní festival Brno (Invokace pro lesní roh).

Jeho díla byla prováděna předními světovými orchestry a slavnými dirigenty jako Lovro von Matačičem, Gennadijem Rožděstvenským, Wolfgangem Sawallischem, Jiřím Koutem, Zdeňkem Mácalem, Karlem Ančerlem, Václavem Neumannem, Manuelem Rosenthalem, Jaroslavem Vogelem, Herbertem Blomstedtem a mnoha jinými.

Seznam děl Viktora Kalabise
Alba s hudbou Viktora Kalabise

Publikace



Jaroslav Šeda: Viktor Kalabis 

Monografie Viktor Kalabis představuje obsáhlý a komplexní pohled na život a dílo jednoho z nejvýznamnějších českých komponistů 2. poloviny 20. století. Autor na knize pracoval několik let a vznikala v přímé spolupráci se skladatelem. Obsahuje autentické informace o Kalabisově životě, osobnosti a názorech na hudbu a umění. Jaroslav Šeda sleduje skladatelův vývoj v souvislosti s historickou a politickou situací.

Jiří Pilka: Viktor Kalabis. Portrét skladatele

Viktor Kalabis je jednou z nejvýraznějších osobností soudobé české hudby. Kniha jeho přítele, známého hudebního publicisty Jiřího Pilky je více než jen skladatelovým životopisem. Je také svěže napsaným a zajímavým pohledem do zákulisí české hudební scény v proměnách řady desetiletí, duchovním portrétem významné umělecké osobnosti a zasvěceným průvodcem Kalabisovými hudebními skladbami. Cennou součástí knihy je podrobný soupis díla Viktora Kalabise se všemi obvyklými údaji o vydání, prvním provedení a nahrávkách.

Rozhovory, články a recenze

„Kalabisově hudbě věnoval Ivo Kahánek vešker svůj nemalý um a talent, s obrovskou intuicí ale určitě i s racionální věcností ji rozezněl do detailů (co se týká dynamiky, úhozu i výrazu), opravdu poctivě ji propracoval. Jednou provždy jí v podstatě jako první dal takto komplexní zvukovou podobu. Vytvořil nahrávku, která díky jeho pianistické erudici (ale i osobnímu vztahu ke skladatelově manželce Zuzaně Růžičkové) může být brána nejen jako relevantní, ale přímo jako referenční.“
Viktor Kalabis: Piano Works, Český rozhlas Vltava „Album dne“, 16. 4. 2019

“Kalabisovo dílo je velice dobře zdokumentováno. Jeho přítel, publicista Jaroslav Šeda, s ním detailně probíral jednotlivé skladby a z těchto autorských komentářů pak sestavil monografii. Ta je cenná právě pro svou autentičnost, kdy skladatel vykládá sám sebe, ale obsahuje i Šedovy charakteristiky a pokus o zařazení Kalabise do kontextu.”
Dita Hradecká: “Klavírní vyvřeliny Viktora Kalabise”, Harmonie 3/2019

„Kalabis umí své, v podstatě z převahy lyrického fondu vyrůstající myšlení, zhustit do dramaticky neobyčejně účinných malých ploch, které vystřídává místy uvolnění neočekávaně a přitom přesvědčivě tak, že zanechává v posluchači dojem stále se prolínajících konfliktů, dramatických střetnutí, která jako by se odehrávala vlastně více než jen ve čtyřech hlasech. Je zajímavé, že skladba, která je postavena na principu stálé změny rytmické, agogické a výrazové, dokáže nutit posluchači velmi pevnou, i když nezvyklou stavebnou představu a navíc v něm zanechává pocit vnitřní resonance, se kterým se v soudobé, zejména komorní hudbě, setkáváme jen zřídka.“
Petr Kadlec: Texty Ivana Medka / Viktor Kalabis, OperaPlus

„Dostalo se mi čtyř privilegií, za která jsem vděčen. Byli to moje rodiče, kteří mne vedli k hudbě, pak hudba samotná, dále moje žena Zuzana Růžičková a krajina jižních Čech, zejména město Jindřichův Hradec, kde od roku 1972 máme letní sídlo a kde jsem napsal většinu skladeb.“
Rozhovor s Viktorem Kalabisem: „Vždy mě hráli víc v cizině“, Novinky.cz, 26. 2. 2003

Rozhovor s Viktorem Kalabisem: “Hudební přemýšlení Viktora Kalabise”, Lidová demokracie 27. 2. 1988

Rozhovor s Viktorem Kalabisem: “Budou posluchači spokojenější?”, Hudební rozhledy 18, 1965, č. 13